OTOMATİK KUM FİLTRE SİSTEMLERİ

 AKSAN SU ARITMA otomatik kum filtreleri, akış anında filtrasyon tekniği uygulayarak 350 FTU mertebesi bulanıklığa kadar olan suların tortu ve bulanıklığının alınarak, 5 FTU ve daha küçük değerde berraklığa kavuşmasını
2-20 mikron hassasiyetinde (dozajlanan kogülantlara bağlı olarak) hassas filtrasyonunu sağlar.

AQUADOW WATER SYSTEMS otomatik kum filtreleri, korozyon ve basınç dayanımı mükemmel; filtre tankları ve otomatik kontrol valflerine sahiptir. Basınçlı tanklar, kullanılacak su karekterizasyonlarına ve debilere göre farklılıklar göstermekle birlikte; fiber takviyeli polietilen (FRP), Cr-Ni paslanmaz çelik, daldırma galvanizli çelik, epoksi veya ebonit kaplı çelikten imaldir. Otomatik kontrol valfleri, malzeme olarak Noryl, termoplastik, abs + VF katkılı plastik, pvc, bronz, paslanmaz çelik, epoksi boyalı döküm çelikten imaldir.

 AKSAN SU ARITMA otomatik kum filtreleri, Elektro mekanik ve dijital programlanabilir kontrolör ve ekipmanlara sahiptir. Rejenerasyonlarını insan müdahalesine gerek kalmaksızın tam otomatik olarak yapabilir. Rejenerasyon startını kontrolörünün tipine bağlı olarak; zaman kontrollü, volümetrik kontrollü, basınç fark sivici kontrollü ve bulanıklık değişim kontrollü olarak, alıp yapabilir. Yine aynı şekilde farklı tip ve serilerde valfler; blok valf ve ayrı diyafram valfli olarak üstten veya önden montajlı olarak akuple edilebilir. Prensip olarak; piston-krank-biel tekniği ile, piston-diyafram valf tekniği ile veya diyafram valf tekniği ile çalışarak; rejenerasyon ve servis işlevini gerçekleştirebilir.

 AKSAN SU ARITMA otomatik kum filtrelerinde, Mineral kaçmasını önleyecek vasıfta mantar, konik ve ahtopot tipi tekli ve çoklu pvc, plietilen, polipropilen malzemeden imal difizör tipleri kullanılır.

 AKSAN SU ARITMA otomatik kum filtreleri, filtrasyonu mineral yataklarında sırası ile kaba ve hassas olarak gerçekleştirir. Bunu 4 ile 6 arasında değişen farklı çapta ve yoğunlukta antrasit ve kurtz mineral katmanları sayesinde gerçekleştirir. Filtrasyon yükünü farklı katmanlara dağıta bilen kum filtreleri, rejenerasyonlarında az su tüketimi ile muadillerine göre; kaliteli ve hassas filtrasyon gerçekleştirebilir.AKSAN  SU ARITMA otomatik kum filtrelerinde, değişen yoğuluktaki mineral katmanlarından geçen suyun hızı farklılıklar gösterirken, elektro statik yapısı da buna bağlı olarak değişir. Bu da suda bulanıklığı oluşturan; tortu ve askıdaki katı maddelerin kullanılacak düşük dozajdaki bir koagülant ile tepkimesini arttırarak filtrasyon kabiliyetinin artmasını sağlar.


 

 


AVANTAJLARI
- Küçük ve alanlarda, ilk yatırım maliyeti düşük olarak kurulabilir.
- Düşük enerji ve kogülant sarfı ile kaliteli hassas ve hızlı suyun filtrasyonunu gerçekleştirebilir.
- Rejenerasyonlarını kısa sürede az su sarf ederek, tam otomatik olarak insan müdahalesine gerek kalmaksızın yapabilir.
- Uzaktan ve yakından programlanabilir, tam otomatik, dijital mikro prosesörlü ve elektro mekanik son teknoloji ürünü, ünitelere sahiptir.

KULLANIM ALANLARI
- Köy, kasaba, şehir, içme ve kullanma suyu temini için; göl, gölet, akarsu ve kuyu sularının filtrasyonunda,
- Her çapta sanayi ve endüstri tesisi, fabrikaların; kullanım, proses, içme sularının filtrasyonunda,
- Geniş kapsamlı eğlence komplekslerinin, hotel ve tatil köylerinin kullanım ve içme sularının merkezi olarak filtrasyonunda,
- Her türlü apartman, site ve toplu konutların içme ve kullanma sularının merkezi olarak filtrasyonunda, kullanılabilir.

OTOMATİK AKTİF KARBON SİSTEMLERİ

 AKSAN SU ARITMA otomatik aktif karbon filtreleri, akış anında filtrasyon tekniği uygulayarak; suda bulunan veya bulunması muhtemel koku yapıcı organik maddeler, tarımsal ilaçlar, zehirler, serbest klor ve klor bileşiklerini THM ( tri halojenik metan gazlarını ) nı adsorbe ederek, suyun güvenli kullanımını sağlar. Sudaki organik maddelerden ve bazı kimyasallardan kaynaklanan renk problemini gidererek berrak, renksiz görünüm sağlar.

AKSAN SU ARITMA otomatik aktif karbon filtreleri, korozyon ve basınç dayanımı mükemmel; filtre tankları ve otomatik kontrol valflerine sahiptir. Basınçlı tanklar, kullanılacak su karekterizasyonlarına ve debilere göre farklılıklar göstermekle birlikte; fiber takviyeli polietilen (FRP), Cr-Ni paslanmaz çelik, daldırma galvanizli çelik, epoksi veya ebonit kaplı çelikten imaldir. Otomatik kontrol valfleri, malzeme olarak Noryl, termoplastik, abs + VF katkılı plastik, pvc, bronz, paslanmaz çelik, epoksi boyalı döküm çelikten imaldir.

 AKSAN SU ARITMA otomatik aktif karbon filtreleri, elektro mekanik ve dijital programlanabilir kontrolör ve ekipmanlara sahiptir. Rejenerasyonlarını insan müdahalesine gerek kalmaksızın tam otomatik olarak yapabilir. Rejenerasyon startını kontrolörünün tipine bağlı olarak; zaman kontrollü, volümetrik kontrollü, basınç fark sivici kontrollü olarak, alıp yapabilir. Yine aynı şekilde farklı tip ve serilerde valfler; blok valf ve ayrı diyafram valfli olarak üstten veya önden montajlı olarak akuple edilebilir. Prensip olarak; piston-krank-biel tekniği ile, piston-diyafram valf tekniği ile veya diyafram valf tekniği ile çalışarak; rejenerasyon ve servis işlevini gerçekleştirebilir.

 AKSAN SU ARITMA otomatik aktif karbon filtrelerinde, mineral kaçmasını önleyecek vasıfta mantar, konik ve ahtopot tipi tekli ve çoklu pvc, plietilen, polipropilen malzemeden imal difizör tipleri kullanılır.AKSAN SU ARITMA otomatik aktif karbon filtreleri, yüksek adsorbsiyon kabiliyetine sahip, Hindistan cevizinden mamul granül aktif karbon mineral katmanı sayesinde görevini mükemmel ve uzun ömürlü olarak gerçekleştirebilir. Filtrelerde işlevsel aktif karbon minerali altında, ters yıkama yatağı dediğimiz; 2-4 arası değişen farklı çap ve boyutlarda kuartz mineral katmanları bulunmaktadır. Adsorbsiyon ve ters yıkama yatağı olarak dizayn edilen filtreler , rejenerasyonlarında az su tüketimi ile muadillerine göre; kaliteli ve hassas işlevsellik gerçekleştirebilir.

 AKSAN SU ARITMA otomatik aktif karbon filtrelerinde, rejenerasyonlarında uyguladıkları uygun yatak genleşmesi ile mükemmel bir kabartma yaparak; üzerlerinde tortulardan dolayı oluşan yollar tamamen yok olur. Bu da; aktif karbon mineralinin uzun ömürlü ve verimli kullanılmasını sağlar.

AVANTAJLARI
Küçük ve alanlarda, ilk yatırım maliyeti düşük olarak kurulabilir, düşük enerji sarfı ile kaliteli, hassas suyun organik arıtım ve deklorinasyonunu gerçekleştirebilir. Rejenerasyonlarını kısa sürede az su sarf ederek, tam otomatik olarak insan müdahalesine gerek kalmaksızın yapabilir. Uzaktan ve yakından programlanabilir, tam otomatik, dijital mikro prosesörlü ve elektro mekanik son teknoloji ürünü, ünitelere sahiptir.

KULLANIM ALANLARI

·         Köy, kasaba, şehir, içme ve kullanma suyu temini için; göl, gölet, akarsu ve kuyu sularının, renk, koku, organik arıtım ve deklorinasyonunda,

·         Her çapta sanayi ve endüstri tesisi, fabrikaların; kullanım, proses, içme sularının, renk, koku, organik arıtım ve deklorinasyonunda,

·         Geniş kapsamlı eğlence komplekslerinin, hotel ve tatil köylerinin kullanım ve içme sularının merkezi olarak, renk, koku, organik arıtım ve deklorinasyonunda,

·         Her türlü apartman, site ve toplu konutların içme ve kullanma sularının merkezi olarak, renk, koku, orgnik arıtım ve deklorinasyonunda, kullanılabilir

 

 

 OTOMATİK SU YUMUŞATMA SİSTEMLERİ

AKSAN  SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemleri, akış anında filtrasyon tekniği uygulayarak; suda bulunan toplam sertlik iyonlarının (CaCO3, MgCO3 vs.) iyon değiştirme metoduna göre alarak; suların ( 0 ) Fr° veya istenen bir sertlik değerine yumuşatılmasını sağlar. Yumuşak suların içimi hoş kullanımı güvenlidir. Su yumuşatma sistemleri, su ile temas eden armatür ve tesisat yüzeylerinde; kireç taşı oluşumunu, büyük oranda enerji kaybının ve tesisatların tıkanmasını önler, mamül kalitesinin artmasını sağlar, su ile yıkanan parlak yüzeylerde leke oluşmamasını engeller. Mineralleri vasıtası ile yakaladığı sertlik iyonlarını rejenerasyonlar vasıtası ile atılarak sistemden uzaklaştırılır.

AKSAN SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemleri, korozyon ve basınç dayanımı mükemmel; filtre tankları ve otomatik kontrol valflerine sahiptir. Basınçlı tanklar, kullanılacak su karekterizasyonlarına ve debilere göre farklılıklar göstermekle birlikte; fiber takviyeli polietilen (FRP), Cr-Ni paslanmaz çelik, daldırma galvanizli çelik, epoksi veya ebonit kaplı çelikten imaldir. Otomatik kontrol valfleri, malzeme olarak Noryl, termoplastik, abs + VF katkılı plastik, pvc, bronz, paslanmaz çelik, epoksi boyalı döküm çelikten imaldir.

AKSAN SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemleri, elektro mekanik ve dijital programlanabilir kontrolör ve ekipmanlara sahiptir. Rejenerasyonlarını insan müdahalesine gerek kalmaksızın tam otomatik olarak yapabilir. Rejenerasyon startını kontrolörünün tipine bağlı olarak; zaman kontrollü, volümetrik kontrollü, testomat ( spektofotometrik sertlik analizörü ) kontrollü olarak, alıp yapabilir. Yine aynı şekilde farklı tip ve serilerde valfler; blok valf ve ayrı diyafram valfli olarak üstten veya önden montajlı olarak akuple edilebilir. Prensip olarak; piston-krank-biel tekniği ile, piston-diyafram valf tekniği ile veya diyafram valf tekniği ile çalışarak; rejenerasyon ve servis işlevini gerçekleştirebilir.

 AKSAN SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemleri, krosnik dayanımı yüksek, uzun ömürlü ve monosfer yapıda, dünya standardında, sertifikalı, kuvvetli katyonik reçineler kullanır.

 AKSAN SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemleri, mineral kaçmasını önleyecek vasıfta mantar, konik ve ahtopot tipi tekli ve çoklu pvc, plietilen, polipropilen malzemeden imal difizör tipleri kullanılır.

AKSAN SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemleri, yüksek iyon değiştirme (yumuşatma) kabiliyetine sahip, mineral katmanı sayesinde; görevini mükemmel ve uzun ömürlü olarak gerçekleştirebilir. Filtrelerde işlevsel minerali altında, ters yıkama yatağı dediğimiz; 2-4 arası değişen farklı çap ve boyutlarda kuartz mineral katmanları bulunmaktadır.Yumuşatma ve ters yıkama yatağı olarak dizayn edilen yumuşatma cihazları, rejenerasyonlarında kendilerinin tuz tanklarında oluşturdukları tuzlu su salamırası kullanırlar. Su yumuşatma işleminde sudan aldıkları artı yüklü sertlik iyonları yerine, sodyum iyonu bırakırken, rejenerasyonda; tuzlu su salamurası ile durulanırken üzerlerinde tuttukları sertlik iyonlarını drenaj sularına bırakır, yerine sodyum iyonu ile yüklenirler. Oluşan iyon değişimi çevrimi sonucu sudaki sertlik alınırken; reçineler, rejenerasyonlarda iyon değiştirme kapasitelerini tazeler. Rejenerasyonlarda az tuz tüketimi ile muadillerine göre; kaliteli ve hassas işlevsellik gerçekleştirebilir.

AKSAN SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemlerinde, rejenerasyonlarında uyguladıkları uygun yatak genleşmesi ile mükemmel bir kabartma yaparak; az rejenerantla iyi iyon değişimi ve üzerlerinde biriken sertlik iyonu ve tortuları tamamının atılması sağlanır.

AVANTAJLARI
- Küçük ve alanlarda, ilk yatırım maliyeti düşük olarak kurulabilir.
- Düşük enerji ve tuz sarfı ile kaliteli hassas ve hızlı suyun yumuşatılmasını gerçekleştirir.
- Rejenerasyonlarını kısa sürede az su sarf ederek, tam otomatik olarak insan müdahalesine gerek kalmaksızın yapabilir.
- Uzaktan ve yakından programlanabilir, tam otomatik, dijital mikro prosesörlü ve elektro mekanik son teknoloji ürünü, ünitelere sahiptir.
- Yumuşak sular; deterjan, yumuşatıcı, iyon tutucu ve temizlik malzemesi kullanımını azaltır.

KULLANIM ALANLARI
- Köy, kasaba, içme ve kullanma suyu temini için; gölet, akarsu ve kuyu sularının yumuşatılmasında,
- Her çapta sanayi ve endüstri tesisinin; kullanım, proses, içme sularının yumuşatılmasında,
- Geniş kapsamlı eğlence komplekslerinin, hotel ve tatil köylerinin kullanım sularının yumuşatılmasında,
- Her türlü apartman ,site ve toplu konutların içme ve kullanma sularının merkezi olarak yumuşatılmasında, kullanılabilir.

 

 

 

REVERSE OSMOSİS SİSTEMLER:

AKSAN SU ARITMA reverse osmosis sistemleri küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin desaline saf su ihtiyacını karşılamak ayrıca domestik uygulamalarda, tezgah altı reverse osmosis üniteleri ile mevcut su kaynağını, membaa suyu kalıtesi düzeyine ulaştırması için tasarlanmış kopmak ünitelerdir. Üniteler tabiyatttaki dengelenme kanununa bağlı olarak ince yarı geçirgen zar dokularda gerçekleşen osmosis in teknolojik olarak farklı bir uygulamasıdır. Sistemin çalışma prensibi hakkında kısa bir bilgi verecek olursak;

Osmosis farklı iyon derişimlerine sahip olan ve aralarında bir yarı geçirgen membran bulunan iki çözeltinin osmotik basınç vasıtasıyla iyon derişimlerinin eşitlenmesi olayıdır. Bu olayı tersine çevirmek için bir pompa ile osmotik basınçtan daha büyük bir basınç uygulandığında yarı geçirgen olan ve içinde 5 angström boyutunda delikler bulunan membran sadece saf suyu geçirirken; bakteriler, projenler, organik maddeler ve ağır metalleri tutarak, suyu belli oranlarda saflaştırmış olur.

ARITILAN MADDELER VE ARITMA ORANLARI

Asbest

% 98-99

Kadmiyum

% 98-98

Arsenik

% 94-96

Magnezyum

% 95-98

Alüminyum

% 96-98

Manganez

% 97-98

Amonyum

% 90-95

Nitrat

% 90-95

Bikarbonat

% 90-95

Nikel

% 97-99

Bakır

% 97-98

Potasyum

% 94-97

Baryum

% 96-98

Radyoaktivite

% 93-97

Brom

% 90-95

Silis

% 92-95

Bakteri

% 99

Siyanür

% 92-95

Borat

% 50-55

Silikat

% 94-96

Civa

% 95-97

Sülfat

% 97-98

Çinko

% 97-99

Sodyum

% 89-90

Demir

% 97-98

Sertlik

% 96-98

Florür

% 93-95

Haşerat
Önleyiciler

% 95-98

Fosfat

% 98-99

Gümüş

% 95-97

Parazit
Önleyiciler

% 95-98

Klorür

% 90-95

Kurşun

% 96-98

Zararlı Otları
Önleyiciler

% 98

Kalsiyum

% 95-98

Krom

% 96-98

 

 

 

DEİYONİZE SİSTEMLERİ

Sanayi ve endüstride, suyun önem taşıdığı, korozif ve kimyasal yan etkileri olmasının istenmediği hassas proseslerde; ietkenlği düşük saf su ihtiyacının doğması, buna müteakip deiyonize sistemlerinin kullanılmasını gerekli kılar. Deiyonize sistemleri işletmelerde verimliliği, kaliteyi ve sağladığı ısı tassa rufundan dolayı; enerjinin ucuza mal edilmesine olanak tanır.

 AKSAN SU ARITMA otomatik deiyonize sistemleri, akış anında filtrasyon tekniği uygulayarak, iyon değiştirme metodu ile çalışan; içerisinde ( H+ ) iyonu yüklü kuvvetli katyonik reçine ve ( OH- ) iyonu yüklü kuvvetli anyonik reçinelerin bulunduğu, ayrı ayrı kolonlarda veya da aynı kolonda karışık olarak yaltaklandığı de mineraliz ( saf su ) üniteleridir. Dizayn şekillerine ve üretikleri saf su kalitelerine göre DİNAMİK SU ARITMA otomatik deiyonize sistemleri üç gurupta incelenebilir;

a-  DUBLE-BAD Deiyonizasyon Sistemleri
b-  MULTI-BAD Deiyonizasyon Sistemleri
c-  MIX-BAD Deiyonize Sistemleri
Küçük, orta ve büyük çaplı sanayi tesislerinin saf su (deiyonize , demineraliz) ihtiyaçlarının karşılanması için tasarlanmıştır. DUBLE-BAD Deiyonize Sistemleri, suyun içerisinde iyon halinde bulunan anyonik ve katyonik tuzları, iyon değiştirme metodu ile alarak; 1 µs/cm-20 µs/cm hassasiyetinde saf su üretimini sağlar. Bu işlemi kuvvetli anyonik ve kuvvetli katoynik reçinelerinin ayrı tanklarda yataklandığı deiyonize kolonları vasıtası ile yapar. Sistemde reçineler doyduğu zaman, ünitenin yapacağı rejenerasyonlar vasıtası ile iyon değiştirme kapasitesi yenilenir. Rejenerasyonlarda rejenerant olarak; hidroklorikasit ve sodyum hidroksit kullanılır. Cihazlarda su düz akışlı olarak akar. İstendiğinde opsiyonel olarak ters akış ve tersten rejenerasyon tekniği ilede çalışan dizaynlar yapılabilir.

AKSAN SU ARITMA otomatik duble-bad deiyonize sistemleri, korozyon ve basınç dayanımı mükemmel; filtre tankları ve otomatik kontrol valflerine sahiptir. Basınçlı tanklar; fiber takviyeli polietilen (FRP), fırınlanmış epoksi veya ebonit kaplı çelikten imaldir. Otomatik kontrol valfleri, malzeme olarak Noryl, termoplastik, HDPE, abs + VF katkılı plastik, pvc den imaldir.

AKSAN SU ARITMA otomatik duble-bad deiyonize sistemleri, elektro mekanik ve dijital programlanabilir kontrolör ve ekipmanlara sahiptir. Rejenerasyonlarını insan müdahalesine gerek kalmaksızın tam otomatik olarak yapabilir. Rejenerasyon startını kontrolörünün tipine bağlı olarak; manuel, volümetrik kontrollü, İletkenlik kontrollü, tds kontrollü olarak, alıp yapabilir. Yine aynı şekilde farklı tip ve serilerde valfler; blok valf ve ayrı diyafram valfli olarak üstten veya önden montajlı olarak akuple edilebilir. Prensip olarak; piston-diyafram valf tekniği ile veya diyafram valf tekniği ile çalışarak; rejenerasyon ve servis işlevini gerçekleştirebilir.

AKSAN SU ARITMA otomatik duble-bad deiyonize sistemleri, krosnik dayanımı yüksek, uzun ömürlü ve monosfer yapıda, dünya standardında, sertifikalı, kuvvetli katyonik ve anyonik reçineler kullanır.

AKSAN SU ARITMA otomatik duble-bad deiyonize sistemleri, mineral kaçmasını önleyecek vasıfta mantar, konik ve ahtapot tipi tekli ve çoklu pvc, plietilen, polipropilen malzemeden imal difizör tipleri kullanılır.

AKSAN SU ARITMA otomatik duble-bad deiyonize sistemleri, hakkında daha fazla bilgi almak için veya yaptırmak istediğiniz deiyonize saf su tesisleri konusunda firmamızı arayabilirsiniz.

b- MULTI-BAD Deiyonizasyon Sistemleri
AKSAN  MULTI-BAD Deiyonizasyon Sistemleri; küçük, orta ve büyük çaplı sanayi tesislerinin saf su (deiyonize, demineraliz) ihtiyaçlarının karşılanması için tasarlanmıştır.

MULTI-BAD deiyonize Sistemleri, suyun içerisinde iyon halinde bulunan anyonik ve katyonik tuzları, iyon değiştirme metodu ile alarak; 0,3 µs/cm -5 µs/cm hassasiyetinde saf su üretimini sağlar. Bu işlemi; birden fazla ve farklı yapıdaki kuvvetli anyonik ve kuvvetli katoynik reçinelerinin ayrı tanklarda yataklandığı deiyonize kolonları vasıtası ile yapar. Sistemde reçineler doyduğu zaman, ünitenin yapacağı rejenerasyonlar vasıtası ile iyon değiştirme kapasitesi yenilenir. Rejenerasyonlarda rejenerant olarak; hidroklorikasit ve sodyum hidroksit kullanılır. Cihazlarda su düz akışlı olarak akar. İstendiğinde opsiyonel olarak ters akış ve tersten rejenerasyon tekniği ilede çalışan dizaynlar yapılabilir.

AKSAN  SU ARITMA otomatik multi-bad deiyonize sistemleri, korozyon ve basınç dayanımı mükemmel; filtre tankları ve otomatik kontrol valflerine sahiptir. Basınçlı tanklar; fiber takviyeli polietilen (FRP), fırınlanmış epoksi veya ebonit kaplı çelikten imaldir. Otomatik kontrol valfleri, malzeme olarak Noryl, termoplastik, HDPE, abs + VF katkılı plastik, pvc den imaldir.

AKSAN SU ARITMA otomatik multi-bad deiyonize sistemleri, elektro mekanik ve dijital programlanabilir kontrolör ve ekipmanlara sahiptir. Rejenerasyonlarını insan müdahalesine gerek kalmaksızın tam otomatik olarak yapabilir. Rejenerasyon startını kontrolörünün tipine bağlı olarak; manuel, volümetrik kontrollü, İletkenlik kontrollü, tds kontrollü olarak, alıp yapabilir.
Yine aynı şekilde farklı tip ve serilerde valfler; blok valf ve ayrı diyafram valfli olarak üstten veya önden montajlı olarak akuple edilebilir. Prensip olarak; piston-diyafram valf tekniği ile veya diyafram valf tekniği ile çalışarak; rejenerasyon ve servis işlevini gerçekleştirebilir.

AKSAN  SU ARITMA otomatik multi-bad deiyonize sistemleri, krosnik dayanımı yüksek, uzun ömürlü ve monosfer yapıda, dünya standardında, sertifikalı, kuvvetli katyonik ve anyonik reçineler kullanır.

AKSAN KİMYA SU ARITMA otomatik multi-bad deiyonize sistemleri mineral kaçmasını önleyecek vasıfta mantar, konik ve ahtapot tipi tekli ve çoklu pvc, plietilen, polipropilen malzemeden imal difizör tipleri kullanılır.

AKSAN KİMYA SU ARITMA otomatik multi-bad deiyonize sistemleri, hakkında daha fazla bilgi almak için veya yaptırmak istediğiniz deiyonize saf su tesisleri konusunda firmamızı arayabilirsiniz.

c-  MIX-BAD Deiyonizasyon Sistemleri
Hızlı ulaşımc-DİNAMİK MIX-BAD Deiyonizasyon Sistemleri Küçük, orta ve büyük çaplı sanayi tesislerinin düşük iletkenliğe sahip; saf su (deiyonize, demineraliz) ihtiyaçlarının karşılanması için tasarlanmıştır. DİNAMİK MIX-BAD Deiyonize Sistemleri, suyun içerisinde iyon halinde bulunan anyonik ve katyonik tuzları, iyon değiştirme metodu ile alarak; 0,1 µs/cm -5 µs/cm hassasiyetinde saf su üretimini sağlar. Bu işlemi; kuvvetli anyonik ve kuvvetli katoynik reçinelerin tek tankta karışık olarak yataklandığı deiyonize kolonu vasıtası ile yapar. Sistemde reçineler doyduğu zaman, ünitenin yapacağı rejenerasyonlar vasıtası ile iyon değiştirme kapasitesi yenilenir. Rejenerasyonlarda rejenerant olarak; hidroklorikasit ve sodyum hidroksit kullanılır. Cihazlarda su düz akışlı olarak akar.

AKSAN KİMYA SU ARITMA otomatik mix deiyonize sistemleri, korozyon ve basınç dayanımı mükemmel; filtre tankları ve otomatik kontrol valflerine sahiptir. Basınçlı tanklar; fiber takviyeli polietilen (FRP), fırınlanmış epoksi veya ebonit kaplı çelikten imaldir. Otomatik kontrol valfleri, malzeme olarak Noryl, termoplastik, HDPE, abs + VF katkılı plastik, pvc den imaldir.

AKSAN SU ARITMA otomatik mix-bad deiyonize sistemleri, elektro mekanik ve dijital programlanabilir kontrolör ve ekipmanlara sahiptir. Rejenerasyonlarını insan müdahalesine gerek kalmaksızın tam otomatik olarak yapabilir. Rejenerasyon startını kontrolörünün tipine bağlı olarak; manuel, volümetrik kontrollü, İletkenlik kontrollü, tds kontrollü olarak, alıp yapabilir. Valfler; blok valf ve ayrı diyafram valfli olarak önden montajlı olarak akupledir. Prensip olarak; piston-diyafram valf tekniği ile veya diyafram valf tekniği ile çalışarak; rejenerasyon ve servis işlevini gerçekleştirebilir.

 AKSAN SU ARITMA otomatik mix-bad deiyonize sistemleri, krosnik dayanımı yüksek, uzun ömürlü ve monosfer yapıda, dünya standardında, sertifikalı, kuvvetli katyonik ve anyonik reçineler kullanır. DİNAMİK SU ARITMA otomatik mix-bad deiyonize sistemleri mineral kaçmasını önleyecek vasıfta mantar, konik ve ahtapot tipi tekli ve çoklu pvc, plietilen, polipropilen malzemeden imal difizör tipleri kullanılır.

 AKSAN SU ARITMA otomatik mix-bad deiyonize sistemleri, hakkında daha fazla bilgi almak için veya yaptırmak istediğiniz deiyonize saf su tesisleri konusunda firmamızı arayabilirsiniz.

 

 

 

DEALKALİZE SİSTEMLERİ

AKSAN  SU ARITMA otomatik dealkalize sistemleri, akış anında filtrasyon tekniği uygulayarak; suda bulunan alkaliliği oluşturan, aynı zamanda kalıcı sertliğin de sebebi olan iyonları; iyon değiştirme metoduna göre alır. Suyun toplam sertliğinin geçici sertlik değerine indirgenmesini, özellikle borular için korozif etkisi yüksek olan alkalini tenin yok edilmesini sağlar. Sudaki alkali nite genellikle kapsamındaki karbonat, bikarbonat ve hidroksil iyonları meydana gelirken; bunun yanında kalsiyum, magnezyum iyonlarının bileşik oluşturduğu; klor, sülfat ve silisyum oksit iyonları da sebep olabilir. Suyun alkaliliği pH değerine bağlı olarak değişkenlik gösterir, bundan dolayı; bu sistemlerin seçimi tecrübe ve deneyim gerektirir.

AKSAN SU ARITMA otomatik dealkalize sistemleri, suyun alkali nitesini alırken, belli oranda suyun geçici sertlik değerinin de düşmesini sağlar, fakat suda kalan toplam sertliği oluşturan geçici sertliğinde alınması önem taşır bu nedenle çıkışa su yumuşatma sistemi ile birlikte kullanılması önerilir. Suyun alkali nitesi, özellikle bu suyu yoğun kullanan, ısıtma ve soğutma sistemlerinde, kojenerasyon sistemlerinde, buhar türbini ile çalışan elektrik üreten termik santraller vs. de; maksimum verim, enerji tasarrufu sağlaması, enerjinin daha düşük maliyetlerde elde edilmesi gibi konularda önem taşır.

AKSAN SU ARITMA otomatik dealkalize sistemleri, korozyon ve basınç dayanımı mükemmel; filtre tankları ve otomatik kontrol valflerine sahiptir. Basınçlı tanklar; fiber takviyeli polietilen (FRP), fırınlanmış epoksi veya ebonit kaplı çelikten imaldir. Otomatik kontrol valfleri, malzeme olarak Noryl, termoplastik, abs + VF katkılı plastik , pvcden imaldir.

 AKSAN SU ARITMA otomatik dealkalize sistemleri, Elektro mekanik ve dijital programlanabilir kontrolör ve ekipmanlara sahiptir. Rejenerasyonlarını insan müdahalesine gerek kalmaksızın tam otomatik olarak yapabilir. Rejenerasyon startını kontrolörünün tipine bağlı olarak; volümetrik kontrollü, Tds kontrollü olarak, alıp yapabilir. Yine aynı şekilde farklı tip ve serilerde valfler; blok valf ve ayrı diyafram valfli olarak üstten veya önden montajlı olarak akuple edilebilir. Prensip olarak; piston-diyafram valf tekniği ile veya diyafram valf tekniği ile çalışarak; rejenerasyon ve servis işlevini gerçekleştirebilir.

AKSAN SU ARITMA otomatik dealkalize sistemleri, krosnik dayanımı yüksek, uzun ömürlü ve monosfer yapıda, dünya standardında, sertifikalı, zayıf katyonik reçineler kullanır.

AKSAN SU ARITMA otomatik dealkalize sistemleri, mineral kaçmasını önleyecek vasıfta mantar, konik ve ahtopot tipi tekli ve çoklu pvc, plietilen, polipropilen malzemeden imal difizör tipleri kullanılır.

AKSAN SU ARITMA otomatik dealkalize sistemleri, hakkında daha fazla bilgi almak için veya yaptırmak istediğiniz dealkalizasyon tesisleri konusunda firmamızı arayabilirsiniz.

 

DEZENFEKSİYON SİSTEMLERİ

ULTRAVİOLET, KLORLAMA, OZON)  SU ARITMA, suyun mikrobiyolojik dezenfeksiyonunu farklı teknikler kullanarak gerçekleştirir. Su için; klor dezenfeksiyon sistemleri, ultraviolet dezenfeksiyon sistemleri, ozon dezenfeksiyon üniteleridir.

KLOR DEZENFEKSİYON SİSTEMLERİ


AKSAN SU ARITMA klor dezenfeksiyon sistemleri, suda bulunan veya bulunması muhtemel bakteri ve virüslerin parçalanarak öldürülmesi, kimyasal olarak klorun yüksek oksitleme etkisi ile nitrit, amonyak gibi zararlı atık bileşiklerinin nitrata yükseltgenmesi, korozif etkisi yüksek demir gibi ağır metallerin oksitlenmesi ile çökeltilip kum filtrelerinde yakalanmasını sağlamak için, sodyum hipoklorit veya kalsiyum hipoklorit çözeltisi dozaj lama özelliğine sahip klor dozaj sistemi kullanır. Klor dozaj sistemleri ekipman olarak klor dozaj pompası ve çözelti deposundan oluşur.

Sıvı klorlama (sodyum hipoklorit veya kalsiyum hipoklorit çözeltisi) ile yapılan dezenfeksiyon uygulamalarının verimli olabilmesi için; minimum bir hidrolik temas süresine ihtiyaç vardır. Kısaca belirtecek olursak; sadece mikrobiyolojik dezenfeksiyon amaçlı yapılan uygulamalarda; iyi sularda minumum 15 dakika, az problemli sularda minimum 30-60 dakika, problemli sularda minimum 120 dakika temas süresine ihtiyaç vardır. Bu sistemler genelde depo öncesi suya homojen yapılacak dozajlama uygulamalarını zorunlu kılar. Uzun olan köy, kasaba gibi irsale hatlarında temas süresi hat boyu gerekli temas süresine ulaşılacağı ve hatların dezenfekte kalması açısından sürekli uygulanabilir. Klorlama kalıcı bir dezenfeksiyon uygulaması olduğundan kullanıldığı depo ve havuzların sürekli dezenfekte kalmasını ve yosun, bakteri ve sporların oluşmasını engeller.

AKSAN SU ARITMA klor dezenfeksiyon sistemleri ile yapılan uygulamalar sonucunda suda kalan serbest klorun ve yapmış olduğu bileşiklerin alınması için; son tüketim hattı üzerine takılmak aktif karbon filtrasyon sistemleri ile beraber kullanılması önerilir.


ULTRAVİOLET DEZENFEKİYON SİSTEMLER


AKSAN SU ARITMA Ultraviolt dezenfeksiyon sistemleri, diğer dezenfeksiyon sistemlerine göre çok tercih edilen ve yapmış olduğu dezenfekte işleminden sonra suda kalıcı bir iz, etki , koku yapıcı kimyasal bırakmayan ve bazı şartlar yerine getirildiğinde en etkili sterilizerlerdir. Bu avantajları ile birlikte, Ultarviolet dezenfeksiyon sistemlerinin kalıcı dezenfekte etkisi olmadığından; suyun son tüketileceği hatlara, akış anında dezenfeksiyon gerçekleştirecek şekilde ve verilen speklerine uygun debilerde takılması gerekir. Yapılan çalışmalar suya verilecek 27.000 mikrowatt/cm².sn dozajında uv-c ışınları altında hiçbir canlı ve mikro organizmanın yaşayamadığını göstermiştir.

Ultraviolet dezenfeksiyon sistemleri, suda bulunan veya bulunması muhtemel bakteri, virüs ve sporları dezenfeksiyonunu ve daha güvenli bir su kullanımını sağlar. Bu işlemi gerçekleştirecek kabiliyete sahip ultraviole cihazılarında, kuartz kılıfı içerisinde bulunan, ultraviolet
lambanın yaydığı; 2000 - 3000 angstrom ve 254 nm dalga boyundaki UV-C ultraviole ışınları ile mikro organizmaların DNA sı parçalanarak öldürülmesi sağlanır. Şok ultraviolet dozaj odasında ham su 30.000 mikrowatt/cm2.sn dozajında UV-C ışınları na maruz bırakılarak % 99.9 oranında dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Dezenfeksiyonun belirtilen değerlerde başarılı olması suyun ışın geçirgenliğini etkileyen bulanıklık miktarına ve su geşiş hızına bağlıdır. Bilindiği gibi askıdaki katı maddeler ve tortu; suyun bulanıklığını oluşturur. Ultraviolet ışınlarının absorbe olacağı bulanık sularda; şok ultraviolet ışın dozaj odasına giren ham suda bulunan mikro organizmaların bir kısmı UV-C ışınlarına maruz kalmadan geçebilir ve ultraviolet cihazının yeterli verimlilikte dezenfeksiyon yapamamasına sebep olur. Suyun bulanıklık değerinin 5 FTU veya altında olması gerekir. Bundan
dolayı ultraviolet dezenfeksiyon sistemlerine verilen suların önceden filtre edilme önerilir.
 

OZONLAMA DEZENFEKSİYON SİSTEMLERİ


En etkili dezenfeksiyon sistemlerinden biri olan ozanlama, su ve atık su dezenfeksiyonunda ve belli proseslerde ozonlama ile birlik ta flokülasyonun da kullanılır. Dezenfekatan olan ozon (O3) gazı, O2 (oksijen) 'nin, ultravilet ışınlarının etkisi ile izotopunda oluşan değişmeye bağlı olarak üçüncü bir oksijen atomuyla oluşturduğu zayıf bağ sonucu oluşur. Zayıf olan bağ yapısından dolayı suda ve havada geniş ve aktif oksitleme (2.1 mV luk oksidasyon aktifliği) ile bileşik oluşturur. Mikro organizmaların hücre zarlarını parçalayarak ölümüne neden olur. Suda ve havada yapısını sıcaklığa bağlı olarak kısa süreli olarak koruyabilir ve daha sonra ilk hali olan O2 ne dönüşür. Ozonlama sonucu zararlı toksitler, bileşikler oluşmaz, dozaj fazlası ozon gazı belli süre sonunda ortamdan O2 olarak uçar. Suda koku yapıcı yan etkiler oluşturmaz. Muadillerine göre çok daha etkili olan ozon lamanın (Klorla göre 3000 kat daha aktif) kalıcı bir dezenfekte etkisi yoktur. Mikrobiyolojik canlılar üzerinde çok etkili olan ozon, gıda maddelerine karşı zararlı bir etkisine rastlanılmamıştır hatta, gıda kaynaklı patojen mikroorganizmaya (Staphylococcus aureus, Salmonella, Candida spp. ,Listeria monocytogenes ve Escherichia coli) karşı antimikrobiyal etkiye sahiptir. Deniz seviyesinde doğal olarak 0,003 ppm, yükseklerde mevsim normallerine ve sıcaklığa bağlı olarak 0,5 ppm seiyesine ulaşabilir. Yıldırımları bol fırtınalı havalardan sonra 0,1 ppm e kadar havada ozona rastlanabilir.

Budeğere ulaşan ozon konsantrasyonu, havada deadorizma ve dezenfektan etkisi görülmeye başlar. İnsanlar 0,02 ppm seviyesindeki ozonun kokusunu hissedebilir ve buseviyedeki ozon; havanın % 90 oranında dezenfeksiyonunu gerçekleştirir. İnsanlar, 0,05 ppm dozajında ki ozonun bulunduğu ortamda sürekli kalabilir. EPA standartlarına göre şehir eşik seviyesi 0,12 ppm dir ve 6-8 saatten fazla bu etkinin altında kalınması insanın, geniz yanması, öksürük, boğaz kuruluğu, göz yaşarması ve zar dokularında lokal tahrişler oluşur. Astımlı hastalar daha düşük seviyelerde ozondan rahatsız olur. Bundan dolayı ozonlama tesisleri yeterli hava sirkülasyonunun olduğu kapalı alanlara, ehli kişilerce kurulmalıve egitimli teknik kadrolarca kullanılmalıdır.

Ozonlama Dezenfeksiyon Sistemleri Kullanım Alanları ve Etkileri

Su arıtma ve atık su arıtmada: Suyun dezenfeksiyonu, flokülasyonu, renk giderimi, koku giderimi (deadorizma etkisi), organik madde arıtımı, ağır metal ve metallerin (demir mangan) oksitlenmesi (Florür, kalsiyum, sodyum vs. hariç) ve çökeltilerek filtrasyon sistemlerinde yakalanması, suyun ergimiş oksijen konsantrasyonunun arttırılması proseslerind kullanılır. (atıksularda özellikle; organik boyaların oksitlenerek flokülasyonunda, uçucu organik bileşiklerin, siyanidlerin ve fenollerin oksitlenerek çökeltilmesinde deadorizma etkili olarak kullanılır.)

Havuz ve kaplıca sularının arıtılmasında: Suda bulunan ağır metallerin ve ametallerin, insanlardan karışan güneş yağı, krem, kir ve organik bileşiklerin oksitlenmesinde suların dezenfekte edilmesimde kullanılır. (Havuz için -TS11899 standartlarında Gaz karışımının ozon madde konsantrasyonu >20gr/m3 O3 olmalıdır. Filtre edilmiş sudaki çözünmüş ozonun reaksiyon süresi yoğun karışımda 3 dakikadan fazla olmak zorundadır.

Doğal memba sularında: Dezenfeksiyon amaçlı kullanılır.

Şişeleme ve dolum tesislerinde: Dezenfeksiyon, yıkama ve durulama banyolarında; deterjan, organik madde, koku, yağ, kir gideriminde kullanılır.

Sogutma kulelerinde: Dezenfeksiyon, kişir oluşumunun önlenmesinde kullanılır.

Tekstil ve boyamada: Renk giderimi, ağartma ve dezenfeksiyon proseslerinde kullanılır.

Selüloz ve kağıt üretim tesislerinde: Ağartma ve atık su dezenfeksiyonu proseslerinde kullanılır.

Kimya,Tıbbi mamul ve ilaç endüstrilerinde: Oksidasyon, dezenfeksiyon, atık su arıtımı, biosid, CIP giderimi amaçlı proseslerde kullanılır.

SU ARITMA SARF KİMYASALLARI

GRANÜL TUZ
TABLET TUZ
SIVI KLOR
TABLET KLOR
ANTİSKALANT
REVERSE OSMOSİS MEMBRAN YIKAMA KİMYASALLARI
REVERSE OSMOSİS MEMBRAN DEZENFEKSİYON KİMYASALLARI
MİKROFOS , SİLİFOS , KRİSTOFOS , POLİFOSFAT KRİSTALİ
KUVVETLİ KATYONİK REÇİNE (DOWEX , PROLITE , BAYER , ROHASAMBERLIİT)
KUVVETLİ KATYONİK REÇİNE ( DE İYONİZE )
KUVVETLİ ANYONİK REÇİNE ( DE İYONİZE )
MİXBAD REÇİNE ( DE İYONİZE )
AKTİF KARBON
ANTRASİT
KUARTZ KUM
AQUAMULTOLIT
BIRM ( DEMİR MİNERALİ )
AQUAMANDIX ( DEMİR MİNERALİ )
REMİNERALİZASYON ZEOLİTLERİ ( AQUA JE ME PARLE )
ALEMİNYUMSÜLFAT
POLİELEKTROLİT
SÜLFİRİKASİT
HİDROKLORİK ASİT
SODYUMHİDROKSİT ( KOSTİK )
KİREÇ KALSİYUMHİDROKSİT
SODYUMBİSÜLFİT
POTASYUMPERMANGANAT
HİDROJENPEROKSİT
FORMALDEHİD

 

İÇME VE KULLANIM SUYU İLE İLGİLİ                     HİZMET VERDİĞİMİZ YERLER

 

 • Konutlar
 • Restaurantlar
 • İlaç ve Tıp Endüstrisi
 • Meşrubat Endüstrisi
 • Yatlar
 • Diyaliz Merkezleri
 • Villalar
 • Catering Servisleri
 • Hastaneler
 • Turistik Tesisler
 • Okullar
 • Süt ve Yemek Endüstrisi
 • Oteller
 • İçme Suyu Tesisleri
 • Gıda Endüstrisi
 • Barlar
 • Laboratuarlar

PROSES SUYU ARITIMI İLE İLGİLİ HİZMET VERDİĞİMİZ YERLER

 • Tekstil Endüstrisi
 • Endüstri Prosesleri
 • Kağıt Endüstrisi
 • Kozmetik Endüstrisi
 • Gıda Endüstrisi
 • İlaç ve Tıp Endüstrisi
 • Kimya Sanayi
 • Elektrik ve Elektronik Endüstrisi
 • Mezbahalar
 • Çelik Endüstrisi
 • Alüminyum Sanayi

 

 • Deterjan Sanayi
 • Boya Mürekkep Endüstrisi
 • Plastik Endüstrisi
 • Beton ve Çimento Sanayi
 • Buhar Kazanları
 • Çamaşırhaneler
 • Akü Sanayi
 • Deri Endüstrisi
 • Metal Endüstrisi
 • Cam Sanayi
 • Ambalaj Sanayi
 • İçme suyu, kullanma suyu, proses suyu, havuz suyu ve atık su arıtma sistemlerini anahtar teslim olarak müşterilerinin hizmetine sunan bir kuruluşuz.
 • İlk su analizinden başlayarak tüm sisteminizin kurulmasına kadar her aşamada bize güvenebilirsiniz.