Yumuşatma Sistemleri

 

 OTOMATİK SU YUMUŞATMA SİSTEMLERİ

AKSAN  SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemleri, akış anında filtrasyon tekniği uygulayarak; suda bulunan toplam sertlik iyonlarının (CaCO3, MgCO3 vs.) iyon değiştirme metoduna göre alarak; suların ( 0 ) Fr° veya istenen bir sertlik değerine yumuşatılmasını sağlar. Yumuşak suların içimi hoş kullanımı güvenlidir. Su yumuşatma sistemleri, su ile temas eden armatür ve tesisat yüzeylerinde; kireç taşı oluşumunu, büyük oranda enerji kaybının ve tesisatların tıkanmasını önler, mamül kalitesinin artmasını sağlar, su ile yıkanan parlak yüzeylerde leke oluşmamasını engeller. Mineralleri vasıtası ile yakaladığı sertlik iyonlarını rejenerasyonlar vasıtası ile atılarak sistemden uzaklaştırılır.

AKSAN SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemleri, korozyon ve basınç dayanımı mükemmel; filtre tankları ve otomatik kontrol valflerine sahiptir. Basınçlı tanklar, kullanılacak su karekterizasyonlarına ve debilere göre farklılıklar göstermekle birlikte; fiber takviyeli polietilen (FRP), Cr-Ni paslanmaz çelik, daldırma galvanizli çelik, epoksi veya ebonit kaplı çelikten imaldir. Otomatik kontrol valfleri, malzeme olarak Noryl, termoplastik, abs + VF katkılı plastik, pvc, bronz, paslanmaz çelik, epoksi boyalı döküm çelikten imaldir.

AKSAN SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemleri, elektro mekanik ve dijital programlanabilir kontrolör ve ekipmanlara sahiptir. Rejenerasyonlarını insan müdahalesine gerek kalmaksızın tam otomatik olarak yapabilir. Rejenerasyon startını kontrolörünün tipine bağlı olarak; zaman kontrollü, volümetrik kontrollü, testomat ( spektofotometrik sertlik analizörü ) kontrollü olarak, alıp yapabilir. Yine aynı şekilde farklı tip ve serilerde valfler; blok valf ve ayrı diyafram valfli olarak üstten veya önden montajlı olarak akuple edilebilir. Prensip olarak; piston-krank-biel tekniği ile, piston-diyafram valf tekniği ile veya diyafram valf tekniği ile çalışarak; rejenerasyon ve servis işlevini gerçekleştirebilir.

 AKSAN SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemleri, krosnik dayanımı yüksek, uzun ömürlü ve monosfer yapıda, dünya standardında, sertifikalı, kuvvetli katyonik reçineler kullanır.

 AKSAN SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemleri, mineral kaçmasını önleyecek vasıfta mantar, konik ve ahtopot tipi tekli ve çoklu pvc, plietilen, polipropilen malzemeden imal difizör tipleri kullanılır.

AKSAN SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemleri, yüksek iyon değiştirme (yumuşatma) kabiliyetine sahip, mineral katmanı sayesinde; görevini mükemmel ve uzun ömürlü olarak gerçekleştirebilir. Filtrelerde işlevsel minerali altında, ters yıkama yatağı dediğimiz; 2-4 arası değişen farklı çap ve boyutlarda kuartz mineral katmanları bulunmaktadır.Yumuşatma ve ters yıkama yatağı olarak dizayn edilen yumuşatma cihazları, rejenerasyonlarında kendilerinin tuz tanklarında oluşturdukları tuzlu su salamırası kullanırlar. Su yumuşatma işleminde sudan aldıkları artı yüklü sertlik iyonları yerine, sodyum iyonu bırakırken, rejenerasyonda; tuzlu su salamurası ile durulanırken üzerlerinde tuttukları sertlik iyonlarını drenaj sularına bırakır, yerine sodyum iyonu ile yüklenirler. Oluşan iyon değişimi çevrimi sonucu sudaki sertlik alınırken; reçineler, rejenerasyonlarda iyon değiştirme kapasitelerini tazeler. Rejenerasyonlarda az tuz tüketimi ile muadillerine göre; kaliteli ve hassas işlevsellik gerçekleştirebilir.

AKSAN SU ARITMA otomatik su yumuşatma sistemlerinde, rejenerasyonlarında uyguladıkları uygun yatak genleşmesi ile mükemmel bir kabartma yaparak; az rejenerantla iyi iyon değişimi ve üzerlerinde biriken sertlik iyonu ve tortuları tamamının atılması sağlanır.

AVANTAJLARI
- Küçük ve alanlarda, ilk yatırım maliyeti düşük olarak kurulabilir.
- Düşük enerji ve tuz sarfı ile kaliteli hassas ve hızlı suyun yumuşatılmasını gerçekleştirir.
- Rejenerasyonlarını kısa sürede az su sarf ederek, tam otomatik olarak insan müdahalesine gerek kalmaksızın yapabilir.
- Uzaktan ve yakından programlanabilir, tam otomatik, dijital mikro prosesörlü ve elektro mekanik son teknoloji ürünü, ünitelere sahiptir.
- Yumuşak sular; deterjan, yumuşatıcı, iyon tutucu ve temizlik malzemesi kullanımını azaltır.

KULLANIM ALANLARI
- Köy, kasaba, içme ve kullanma suyu temini için; gölet, akarsu ve kuyu sularının yumuşatılmasında,
- Her çapta sanayi ve endüstri tesisinin; kullanım, proses, içme sularının yumuşatılmasında,
- Geniş kapsamlı eğlence komplekslerinin, hotel ve tatil köylerinin kullanım sularının yumuşatılmasında,
- Her türlü apartman ,site ve toplu konutların içme ve kullanma sularının merkezi olarak yumuşatılmasında, kullanılabilir.